Dvojite obcianstvo - svadba s US obcanom s GC

Caute,
uz velakrat som tu ludom pomohol s dobrou radou kedze uz zijem v USA 13 rokov ale dostal som sa do situacie,ked aj ja potrebujemporadit a vazil by som si nazor od niekoho kto tomu rozumie.

Takze, do USA som prisiel v '99 na pracovne H1B viza, tie som predlzil a po 6 rokoch som cez pracu dostal GC. (Ano som asi jeden z tych 1% co sa nemusel koli papierom ozenit) GC som dostal September 2007 a teraz v september 2012 budem kvalifikovat na obcianstvo, kedze budemmat GC uz 5 rokov. Medzitim som sa v 2009 zoznamil so super dievcatom-americankou a budeme sa brat 1 Septembra.
A tu je otazka. Kedze sa nedavno zmenil zakon o dvojitom obcianste a Slovaci uz nemozu mat dvojite obciansto, pokial ho vsak nenadobudli sobasom s cudzim statnym prislusnikom (vynimka) znamena to ze ja by som teraz musel by zenaty a cakat dalsie 3 roky predtym ako budem ziadat o americke obcianstvo aby som si mohol ponechat aj slovenske? To sa mi zda nejak na hlavu postavene, cakat dalsie 3 roky, kedze som v USA legalne uz 12 rokov a kamosi co tu boli kedyzi na cierno a sa davno pozenili su uz dnes americania.
Pocul som ze za nenahlasenie ziskania ineho obcianstva su velke pokuty na SK a tak nechcem v ziadnom pripade riskovat. Ale ani stratit EU obciansto. Ma niekto v tomto smere skusenosti? Na ziadosti su jasne kolonky ze za akych podmienok ziadam o obcianstvo a na zaklade svadby (3roky byt zenaty) by som asi nekvalifikoval, ale na zaklade 5 rokov z GC ano, ale sa bojim ze by to zistili neskor a robilo by mi to problemy, aj keby som v tom case uz bol zenaty.
Za akukolvek radu vopred dakujem.

Po, 09/04/2012 - 23:41 Obcianstvo

Mam znameho diplomata, vyprintujem si to idem tam na navstevu na vikend dam mu to a ked mi poradi tak ti napisem. Dufam ze sa este niekto najde a poradi alebo podeli zo skusenostami. Maj sa pekne a pokojny tyzden z Kanady.

Po, 09/04/2012 - 23:56 moj nazor je ze ta situacia

moj nazor je ze ta situacia je horsia ako si myslis.Sposob nadobudnutia GC je mozny len jeden(u teba H1B viza).Pokial z tejto GC aplikujes na obcianstvo tak je situacia jasna...
Netusim ci je mozne aplikovat na druhu GC ...(pochybujem)
Toto rozhodne chce pravnika,je mozne ze sa to da pri aplikacii na obcianstvo nejak zmenit...ale skorej myslim ze nie(vsade chcu sposob nadobudnutia GC)
Co ma ale prekvapuje je ze ta trapi aby si neporusil zakony SK...ale ze mozes porusit zakony USA (dvojitym obcianstvom)ako problem nespominas....
Kazdopadne co pisem ber len ako moj nazor...
A ten nazor je vyser sa na SK obcianstvo,v pripade potreby mas stejne narok dostat ho spatky.

Ut, 10/04/2012 - 00:05 Poradit si sice neviem, ale

Poradit si sice neviem, ale mozem sa spytat naco ti je slovenske obcianstvo? si v US 12 rokov, co je neskutocne dlha doba. Nasiel si si tam manzelku, mas vybudovane zazemie a urcite aj dobru pracu.

Netvrd mi ze by si napr na dochodok chcel ist naspat do EU a uz vobec nie na slovensko. Tomu neverim.
Druha vec, presne ako pise cirus, na SK obcianstvo mas vzdy narok.

Ut, 10/04/2012 - 14:44 Dvojite obcianstvo

Toto je posledna novela zakona o Statnom Obcianstve SR, ktoru predkladam nielen pre ziadatela o informacie o dvojitom obcianstve (USA, SR) ale aj snad bude zdrojom uzitocnych informacii i aj pre ostatnych forumakov. Uvadza sa v nej, ze obcianastvo SR je mozne stratit len v dvoch pripadoch( v tomto by som sa striktne pridrziaval v debate s uradnikmi na Slovensku).
Vzhladom k tomu, ze novela nabobudla ucinnost 17.7.2010, je mozne polemizovat o tom, ci sa zakon vztahuje na pripady vzniknuvsie po tomto termine. V tomto pripade doporucujem venovat pozornost paragrafu 9, odseku 16 17. Novela zakona bola vydana nielen na zabranenie hromadneho ziskavanaia dvojiteho obcianstva( Slovakmi madarskej prislusnosti), ale aj na ochranu Slovakmi, ktori nadobudli, ci nadobudnu ine statne obcianstvo inym sposobom po nadobudnuti ucinnosti Novely Zakona o Statnom obcianstve SR.
Ak spravne rozumiem vykladu odseku 16, manzelstvom, alebo inym rovnocennym ukonom, stracas obcianstvo SR(na zaklade vyslovneho prejavu vole-paragr. 9 ods.1,pism.b) Zakona c. 30/1993 Zbierky zakonov o statnom obcianstve SR. V odseku 17 sa uvadza, ze obcianstvo SR nestratis, ak obcianstvo ineho statu nadobudnes pocas trvania manzelstva. V praxi to znamena, ze ak poziadas o obcianstvo USA pred uzavretim manzelstva, vzdavas sa statneho obcianstva SR. Ak uzavries manzelstvo s Americankou 1. septembra a o Americke statne obcianstvo poziadas 2. septembra ,ostava Ti aj obcianstvo SR. Jednoduche ako facka. Ziadne terminy sa neuvadzaju, ziadne tri roky, nic. Ohlasovaciu ovinnost voci Obvodnemu Uradu SR v mieste svojho trvaleho bydliska na uzemi SR mas len v pripade, ak stratis obcianstvo na zaklade vysloveneho prejavu vole( poziadas o obcianstvo USA a nemas zaujem o udrzanie obcianstva SR, tak ako to uviedol CIRUS) . Skutocnost, ze si stratil obcianstvo SR musis oznamit bezodkladne, inak sa dopustis priestupku, na zaklade ktoreho Ti moze byt vyrubena pokuta vo vyske 3319 E.
Pre tych, co sa im zda, ze uvadzam privela paragrafov musim pripomenut, ze jedine s odvolanim sa na jednotlive odseky, ci pismena moze ziadatel dostat uplnu odpoved, bez toho, aby rozmyslal nad odpovedami typu" Neviem siece poradit, ale preco sa vobec pytas na take blbost ". Vsetci, co ma uz tak trochu poznaju uz tak trochu vycitili, ze som " kancelarska krysa s nadychom vedomosti litery zakona, ochotny kedykolvek pomoct".
Este raz by som chcel pripomenut neveriacim Tomasom, ze U S A nie je medzi krajinami, ktore by zamedzovali(zakazovali) dvojite obcianstvo. Budete prekvapeni, ale medzi krajiny, ktore zamedzuju dvojite obcianstvo patria napr. Polsko, Grecko, Nemecko ... Dvojite obcianstvo obcanov USA upravuje Ustava USA ( Constitution) a je v nej vyrazne uvedene, ze USA nezamedzuje dvojite statne obcianstvo.

Zákon 250/2010 Z.z.

(ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov)
Autor: Národná rada SR
Platnosť od: 4.6.2010
Účinnosť od: 17.7.2010

Uverejnené v Zbierke zákonov č. 100/2010 strana 2078

MENÍ ČASTI PREDPISU:
40/1993 Z.z.

DOPĹŇA ČASTI PREDPISU:
40/1993 Z.z.

OBLASŤ: Medzinárodné verejné právo a Štátne právo

250/2010 Z.z.

ZÁKON

z 26. mája 2010,

ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 40/1993 Z. z.
o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov

Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

Čl. I

Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 70/1997 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 36/2005 Z. z., zákona č. 265/2005 Z. z., zákona č. 344/2007 Z. z. a zákona č. 445/2008 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 9 odsek 1 znie:
"(1) Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť
a) prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť,
b) nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle.".

2. § 9 sa dopĺňa odsekmi 16 až 22, ktoré znejú:
"(16) Štátny občan Slovenskej republiky stráca štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, ktorým je žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva, dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.
(17) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom cudzieho štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
(18) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde ani vtedy, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením.

Ut, 10/04/2012 - 17:48 to gazdoran

velice dobry prispevok(kiez bi ich bolo viac) a nesporne aj pravdivy...

Jedine v co je v tomto pripade este na debatu je prave

,,(17) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom cudzieho štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.,,

ked to ,,vypichnem,, tak
,,nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva,,
a tu je prave problem...sice je splnena druha podmienka
,,nadobudol za trvania spoločného manželstva.,,
Ale rozhodne nie ta prva...

Ut, 10/04/2012 - 20:18 Ztráta občanství

Občas sleduji toto fórum a toto téma mne zaujalo, protože právě v rodině řeším podobný případ . Český a Slovenský zákon je v podstatě stejný . Zpochybnil bych tvrzení Cirusa, že první podmínka (v súvislosti s uzavretím manželstva) neplatí . Jestliže někdo druhý den po svatbě s USC zažádá o USC tak je to přeci v souvislosti s manželstvím.

Ut, 10/04/2012 - 20:34 to Mr_Czech

lenze v tomto pripade neni ziadna suvislost manzelstva s vydanim GC a bohuzial ani s obdrzanim obcianstva.Ano svadba tu je ale nema ziadny suvis s imigracnym procesom...
GC i obcianstvo bolo ziskane bez priameho suvisu s manzelstvom.
Obavam sa ze aj ked sa jedna len o vyklad...je to dost jednoznacne.

St, 11/04/2012 - 10:02 Ano je to jen o tom jak to

Ano je to jen o tom jak to vykládat a jako laik mohu jen spekulovat .
USC se vydává na základě držení GC po určitou dobu . Při získání GC přes manželství to jsou 3 roky jinak tuším 5 let .
Pak je možné považovat udělení USC přes GC získanou přes manželství za "získané v souvislosti" . To je pouze můj laický pohled .
Ale teď z druhé strany práva ČR potažmo SR, které je asi v podstatě stejné . Nedávno jsem dával mému rodinému příslušníkovi papíry s žádostí o český oddací list na matriku . Součástí dokumentů je i prohlášení kde mj je .

1. Prohlašuji, že jsem státním občanem ČR a v současné době mám zároveň státní občanství : Jaké........od kdy....... .
4. Prohlašuji, že jsem nenabyl/a na vlastní žádost cizí státní občanství (s vyjímkou , kdy k nabytí státního občanství došlo v souvislosti s uzavřením manželství nebo narozením) .

Matrika podle mne nemá možnost zjišťovat "souvislost" jež je uvedena v zákoně . Z mnoh důvodů . Jednak proces udělení občanství je v různých státech různý. Pak jenom získání dokumentů o průběhu toho procesu by byl velmi náročný administrativní proces, kde by se museli mimo jiné překládat všechny dokumenty do češtiny (slovenštiny) . US úřady by musely dotyčnému vydat dokument na základě čeho získal GC atd .
Přesto by mne zajímalo co tím "v souvislosti" zákonodárce myslel .

Št, 12/04/2012 - 18:29 to Mr Czech

Nebude sa nieco vyrazne menit v dvojitom obcianstve pre obcanov ČR?
http://zpravy.idnes.cz/cesi-budou-moci-ziskat-dvoji-obcanstvi-dyz-/domac...

Pi, 13/04/2012 - 09:28 Dvojí občanství

Ano . Dvojí občanství je ale také problém . Například USA ho moc nepodporují i když ho zákonem nezakazují . Získat jiné občanství pro USC může být obtížné až nemožné . Problémy byly třeba když Iránec s dvojím občanstvím byl zadržen v Iránu a spadal tedy pod juristdikci Iránu přesto, že byl USC .
Na druhou stranu pro malé země jako SR či ČR by to mohlo být výhodné . Občan, který získá vlastní vůlí například USC ztratí vazbu na svoji původní zem . Ale ten kdo opravdu má narok získat USC ne přes svatbu či narození musí pro to hodně udělat , tj musí být nějakým způsobem významný či schopný .

So, 14/04/2012 - 18:18 Dvojite obcianstvo

Dik Stastie, zda sa ze aj ja budem musiet sa spojit s pravnikom na SK,lebo som sa tu nic nove nedozvedel.

Dvojite obcianstvo potrebujemlebo robim hodne business so slovenskom, napr kupujem a predavam reality tam a tak je dobre byt obcanom tam, ulahci to veci.

Dakujem vsetkym za prispevky, aj ked som sa v podstate nic nove nedozvedel. Zda sa ze budem musiet po svadbe cakat dalsie 3 roky teda a potom si poziadat o USC na zaklade svadby, aj ked na zaklade 5-rocneho GC pravidla by som uz kvalifikoval v septembri. Mozno sa zas zmeni zakon na Sk, kto vie. Good luck everyone.

So, 14/04/2012 - 19:40 to muvira

obavam sa ze samotne cakanie 3 roky nic neriesi...
Pokial budes mat GC povodnu,ziskanu na zaklade pracovnych viz....
Ale to je vazne otazka pre pravnika...

Ne, 22/04/2012 - 18:05 Snáď toto pomôže

Fico v pondelok povedal, že vláda opraví zákon o dvojakom občianstve.
Budapešť podnikne právne kroky na medzinárodných súdoch, pokiaľ nová slovenská vláda Roberta Fica zmení zákon o dvojakom občianstve tak, že bude diskriminovať slovenských Maďarov, ktorí získajú maďarské občianstvo.
V utorok to v štátnej televízii povedal maďarský vicepremiér Zsolt Semjén. Ako dodal, Maďarsko by sa v takomto prípade obrátilo na medzinárodný súd a spor by "na sto percent" vyhralo.
Fico v pondelok povedal, že vláda opraví zákon o dvojakom občianstve tak, aby neboli poškodení občania Slovenskej republiky, ktorí požiadajú o štátne občianstvo nejakej inej krajiny a následne stratia to slovenské.
"Vo vzťahu k Maďarskej republike tento zákon samozrejme musí platiť ďalej, pretože tam platí zákon, na ktorý sme reagovali touto legislatívou," spresnil premiér.

Pi, 21/12/2012 - 22:07 Dvojite obcianstvo

Caute, dlhsie som sa neozval kedze som bol na svadobnej ceste.
Je to dost komplikovane, ale rozhodol som sa do toho ist a poziadat o to americke obcianstvo teraz a nie az o 3 roky. Ako pise Cirus, GC mam ale nebola ziskana na zaklade 3 rocneho manzelstva, aj ked som uz teraz zenaty.
V utorok posielam papere na Americke obcianstvo a tak vam potom dam vediet ako to vsetko dopadlo a ci mi niekto zo SK robil problemy lebo tam idem za tyzden a budem ziadat aj tam o novy Sk pas. Merry Christmas.

So, 22/12/2012 - 03:38 nechce sa mi citat celu

nechce sa mi citat celu diskusiu,ale podla mojho nazoru je v Tvojom pripade v platnosti slovensky velmi diskriminacny zakon,niekto ho tu v debate citoval,asi Gazdoran.Precitaj pozorne a da Ti to odpoved.Americke obcianstvo ziskas velmi lahko,ale Tvoja rodna zem Ti bude robit problemy.Bez garancie,moja informacia,po nadobudnuti zelenej karty,nechce sa mi pisat za akych okolnosti,ale bezbecne je to mimo manzelstva,mozes poziadat o obcianstvo o rok neskor,ako by si ju dostal na zaklade manzelstva.Problem je,ze terajsi zakon slovenskej republiky neuznava ziskanie obcianstva v cudzej krajine,bezpochyby zakon vznikol ako odveta na nejaky este hlupejsi zakon madarskej republiky.takze uplnu,presnu odpoved momentalne nedostanes nikde.Zabudni na ambasady,skor by mohli na urade vlady SK,toto nie je problem na americkej strane,overit,vypytat si meno a vsetko potvrdit,najlepsie emailom.Stratit slovenske obcianstvo je pre mna,ako by mi niekto chcel povedat,ze toto uz nie je Tvoja mama,tato sa ozenil s inou a ked chces vidiet tata,tak musis uznat jeho novu manzelku.Viem,ze vcelku blbe prirovnanie,ale zakon o slovenskom obcianstve a jeho strate je ovela horsi

So, 22/12/2012 - 09:40 Tu

je cerstvy pripad ako sa slovenske urady staraju o svojich obcanov http://www.sme.sk/c/6633888/stat-pre-par-eur-vyhanal-dceru-slovaka-z-kra... .

So, 22/12/2012 - 23:25 dvojite obcianstvo

...na slovenskej strane nemusis nic hlasit.rok po sobasi by som vyplnila ziadost o ocianstvo a keby na Slovensku nejaky dobrak nahlasil,budes mat sobasny list,aj obcianstvo,co jasne dokazuje,ze si sa stal obcanom kvoli americkej manzelke.To je ale len moj nazor.Inak dufam,ze ten zakon,ktory je na Slovensku v platnosti sa skoro zmeni,Slovensko nemoze kopirovat americke zakony,predpisy,ani sposoby podnikania.Na to mame absolutne rozdielnu mentalitu,aby to fungovalo ako tu v USA.Rodeni amici nemozu mat dvojite obcianstvo.okolo 3000ich zije napriklad vo Svajciarsku a vzdali sa ho aj kvoli vysokym daniam.